fixtures
< 2019 >
February | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday | 22nd | 19:30 - 00:00 | Derbyshire County Dinner | Derbyshire County Cricket Club | ||||
Monday | 25th | DCG Ltd AGM | ||||||
March | ||||||||
Saturday | 2nd | Lunch with the County Lady Captain | Matlock | |||||
Sunday | 24th | Ladies Derbyshire 1st Team Match at home to Cheshire (Ladies 1st Team ) | Cavendish | |||||
Girls Handicap Match at home to Cheshire (Girls handicap) | Cavendish GC | |||||||
April | ||||||||
Sunday | 7th | Ladies Derbyshire 1st Team Match away to Mickleover Men (Ladies 1st Team ) | Mickleover | |||||
Sunday | 14th | Boys Under 18's Match at home to Worcestershire (Boys Under 18) | Chesterfield | |||||
Monday | 15th | Silver Match | See Match List | |||||
Midland Under 16's Spring Meeting | Hawkstone Park | |||||||
Girls Scratch Match away to Lincolnshire (Girls Scratch) | The Shropshire | |||||||
Girls Scratch Match away to Leicestershire (Girls Scratch) | The Shropshire | |||||||
Tuesday | 16th | Senior Men vs Senior Ladies | Burton on Trent | |||||
Thursday | 18th | Bronze Match | See Match List | |||||
Thursday | 25th | Silver Match | See Match List | |||||
Friday | 26th | Boys Under 14's Match away to Staffordshire (Boys Under 14) | Uttoxeter | |||||
Sunday | 28th | Ladies Derbyshire 1st Team Match away to Matlock Men (Ladies 1st Team ) | Matlock | |||||
Monday | 29th | MGU Seniors Spring Meeting | Saffron Walden | |||||
Bronze Match | See Match List | |||||||
11:18 - 13:51 | Junior Spring Meeting | Ashbourne | ||||||
Tuesday | 30th | MNR Foursomes (36 holes) | Branston | |||||
May | ||||||||
Thursday | 2nd | Silver Match | See Match List | |||||
Sunday | 5th | Norman Ward Trophy | Kedleston Park | |||||
Boys Under 18's Match away to Warwickshire (Boys Under 18) | Rugby | |||||||
Thursday | 9th | Bronze Match | See Match List | |||||
Sunday | 12th | Ladies Derbyshire 1st Team Match at home to Ladies Derbyshire Seniors (Ladies 1st Team ) | Ormonde Fields | |||||
Girls Handicap Match away to Shropshire (Girls handicap) | Branston | |||||||
Boys Under 16's Match away to Worcestershire (Boys Under 16) | Little Lakes | |||||||
10:00 - 11:00 | Mens Derbyshire 2nd Team Match away to Staffordshire (Midland League - 2nd Team) | Bloxwich | ||||||
10:00 - 11:00 | Mens Derbyshire 1st Team Match at home to Staffordshire (Midland League - 1st Team) | Chevin | ||||||
Monday | 13th | Silver Match | See Match List | |||||
Ladies Derbyshire Seniors Match away to Staffordshire (Ladies Senior League) | Sandwell Park | |||||||
Tuesday | 14th | Brabazon Trophy Qualifier | Lindrick & Hindhead | |||||
Wednesday | 15th | Mens Derbyshire Seniors Match at home to Staffordshire (Men's Senior League) | Cavendish | |||||
Thursday | 16th | Bronze Match | See Match List | |||||
Senior Pairs | Gog Magog | |||||||
Friday | 17th | 12:14 - 14:30 | Ladies Spring Meeting Stableford | Burton-on-Trent | ||||
Sunday | 19th | MNR Medal Finals | Wollaton | |||||
Ladies Derbyshire 1st Team Match away to Warwickshire - pm (Ladies 1st Team ) | Sutton Coldfield | |||||||
08:44 - 11:24 | Drabble Cup | Morley Hayes | ||||||
10:00 - 11:00 | Ladies Derbyshire 1st Team Match away to Warwickshire - am (Ladies 1st Team ) | Sutton Coldfield | ||||||
13:32 - 15:40 | Drabble Cup (cont.) | Morley Hayes | ||||||
Monday | 20th | Silver Match | See Match List | |||||
Mens Derbyshire Seniors Match away to Yorkshire (Men's Senior League) | Hallowes | |||||||
Wednesday | 22nd | Midland Mid-Amateur Championship | Worcester | |||||
Thursday | 23rd | Bronze Match | See Match List | |||||
Sunday | 26th | 07:00 - 09:51 | Derbyshire Amateur Championship R1 | Chesterfield | ||||
09:29 - 10:25 | Ladies Championship R1 | Chesterfield | ||||||
12:00 - 14:15 | Derbyshire Amateur Championship R2 | Chesterfield | ||||||
14:29 - 15:14 | Ladies Championship R2 | Chesterfield | ||||||
Monday | 27th | SPRING BANK HOLIDAY | ||||||
Tuesday | 28th | EG U18's Boys County Championships - Qualifier | Robin Hood | |||||
Girls Handicap Match at home to Staffordshire (Girls handicap) | Kedleston Park | |||||||
10:20 - 15:00 | Ladies Spring Am-Am | Ormonde Fields | ||||||
Wednesday | 29th | Mens Derbyshire Seniors Match away to Shropshire and Hereford (Men's Senior League) | Oswestry | |||||
10:30 - 11:30 | Bronze Team v Leics & Rutland | Erewash Valley GC | ||||||
Thursday | 30th | English Men's Open Amateur Stroke Play Championship (Brabazon Trophy) | The Alwoodley | |||||
Silver Match | See Match List | |||||||
Friday | 31st | Midland Schools Championship | The Nottinghamshire | |||||
Mens Derbyshire Seniors Match at home to Leicestershire (Men's Senior League) | Mickleover | |||||||
June | ||||||||
Saturday | 1st | 09:30 - 11:36 | Junior U14's Short Course Championship | Broughton Heath | ||||
Sunday | 2nd | 10:00 - 11:00 | Mens Derbyshire 2nd Team Match at home to Nottinghamshire (Midland League - 2nd Team) | Chevin | ||||
10:00 - 11:00 | Mens Derbyshire 1st Team Match away to Nottinghamshire (Midland League - 1st Team) | Stanton on the Wolds | ||||||
Monday | 3rd | Bronze Match | See Match List | |||||
Wednesday | 5th | English Seniors Open Amateur Championship | Holme Hall & Elsham | |||||
Thursday | 6th | Silver Match | See Match List | |||||
Saturday | 8th | Midland Closed Amateur Championship | Enville | |||||
Sunday | 9th | 08:57 - 11:12 | Henriques Cup and Leo Feeney Trophy | Chapel en le Frith | ||||
Monday | 10th | Bronze Match | See Match List | |||||
Thursday | 13th | Silver Match | See Match List | |||||
Sunday | 16th | 13:00 - 16:00 | Futures Tour - Chesterfield | Chesterfield GC | ||||
Monday | 17th | Bronze Match | See Match List | |||||
Tuesday | 18th | Ladies Derbyshire Seniors Match away to Shropshire (Ladies Senior League) | Shifnal | |||||
12:30 - 14:00 | Ladies County Foursomes | Matlock | ||||||
Thursday | 20th | 10:30 - 11:30 | Bronze Team v Nottinghamshire | Ruddington Grange GC | ||||
Friday | 21st | EG Men’s County Championships - Qualifier | Chesterfield | |||||
Saturday | 22nd | EG Men’s County Championships - Qualifier | Chesterfield | |||||
09:00 - 09:45 | U16's v Brailsford | Brailsford | ||||||
Sunday | 23rd | MNR COUNTY WEEK - PRACTICE/ WELCOME | The Shropshire | |||||
13:00 - 16:00 | Futures Tour - Shirland | Shirland GC | ||||||
Monday | 24th | Bronze Match | See Match List | |||||
MNR COUNTY WEEK | The Shropshire | |||||||
08:30 - 00:00 | Ladies Derbyshire 1st Team Match away to Lincolnshire (Ladies 1st Team ) | The Shropshire | ||||||
14:10 - 00:00 | Ladies Derbyshire 1st Team Match away to Staffordshire (Ladies 1st Team ) | The Shropshire | ||||||
Tuesday | 25th | 08:50 - 00:00 | Ladies Derbyshire 1st Team Match away to Nottinghamshire (Ladies 1st Team ) | The Shropshire | ||||
13:50 - 00:00 | Ladies Derbyshire 1st Team Match away to Leicestershire & Rutland (Ladies 1st Team ) | The Shropshire | ||||||
Wednesday | 26th | Mens Derbyshire Seniors Match away to Nottinghamshire (Men's Senior League) | Worksop | |||||
08:50 - 00:00 | Ladies Derbyshire 1st Team Match away to Shropshire (Ladies 1st Team ) | The Shropshire | ||||||
Friday | 28th | 10:30 - 11:30 | Vets Joan Gee Cup/Gertrude Thomas Trophy & Phyllis Evershed Team Trophy | South Chesterfield GC | ||||
July | ||||||||
Monday | 1st | Boys U14's/U16's/U18's v Cheshire | Glossop | |||||
Bronze Match | See Match List | |||||||
Tuesday | 2nd | Mens Derbyshire Seniors Match at home to Worcestershire (Men's Senior League) | Breadsall Priory | |||||
Wednesday | 3rd | 09:00 - 10:00 | Ladies Derbyshire 2nd Team Match away to Staffordshire (Ladies 2nd Team MNR) | Penn | ||||
Thursday | 4th | Midland Boys Amateur Championship | Shrewsbury | |||||
Sunday | 7th | Boys Matchplay Finals | Shirland | |||||
10:00 - 11:00 | Mens Derbyshire 2nd Team Match away to Worcestershire (Midland League - 2nd Team) | Redditch | ||||||
10:00 - 11:00 | Mens Derbyshire 1st Team Match at home to Worcestershire (Midland League - 1st Team) | Chevin | ||||||
13:00 - 16:00 | Futures Tour - Stanedge | Stanedge GC | ||||||
Monday | 8th | 11:00 - 12:00 | Silver Team v Nottinghamshire | Alfreton GC | ||||
Wednesday | 10th | English Schools Team Championship | Woodhall Spa | |||||
Midland Youths | Stoke Rochford | |||||||
Thursday | 11th | Australian Spoons | Burton on Trent | |||||
09:00 - 10:00 | Ladies Derbyshire 2nd Team Match at home to Staffordshire (Ladies 2nd Team MNR) | Chevin | ||||||
09:32 - 12:44 | MNR - Australian Spoons | Burton-on-Trent | ||||||
Sunday | 14th | Girls Scratch Match away to Shropshire (Girls Scratch) | Norwood Park | |||||
Girls Scratch Match away to Staffordshire (Girls Scratch) | Norwood Park | |||||||
Boys Under 18's Match at home to Shropshire and Hereford (Boys Under 18) | Mickleover | |||||||
Monday | 15th | QUEEN OF CLUBS (CHAMPIONSHIP) | Kenwick Park | |||||
10:27 - 11:48 | Men's Senior Championship | Buxton & High Peak | ||||||
12:45 - 13:48 | Ladies Senior Championship | Buxton & High Peak | ||||||
14:03 - 15:15 | Men's Senior Championship (cont.) | Buxton & High Peak | ||||||
Tuesday | 16th | English Boys' U16 Open Amateur Stroke Play Championship (McGregor Trophy) | Radcliffe-on-Trent | |||||
Thursday | 18th | Midland Senior Amateur Championship | Coventry | |||||
U14's 4 Counties Short Course Championship | Broughton Heath | |||||||
Ladies Derbyshire Seniors Match at home to Warwickshire (Ladies Senior League) | Breadsall Priory | |||||||
Saturday | 20th | Boys Under 18's Match away to Staffordshire (Boys Under 18) | Great Barr | |||||
Sunday | 21st | 10:30 - 11:20 | Bretby Cup | Shirland | ||||
11:30 - 12:20 | Henriques Memorial | Shirland | ||||||
12:40 - 14:00 | Bretby Cup (cont.) | Shirland | ||||||
13:00 - 16:00 | Futures Tour - Burton on Trent | Burton on Trent GC | ||||||
14:10 - 15:30 | Henriques Memorial (cont.) | Shirland | ||||||
Tuesday | 23rd | English Boys U18 Open Amateur Stroke Play Championship (Carris Trophy) | Moor Park | |||||
09:00 - 10:00 | Ladies Derbyshire 2nd Team Match away to Shropshire (Ladies 2nd Team MNR) | Market Drayton | ||||||
Thursday | 25th | SILVER & BRONZE SEMI FINALS | Neutral Venue | |||||
Mens Derbyshire Seniors Match at home to Lincolnshire (Men's Senior League) | Burton on Trent | |||||||
Friday | 26th | Boys Under 14's Match away to Worcestershire (Boys Under 14) | Droitwich | |||||
14:00 - 16:06 | Girls Junior Championship 18 Hole Medal | Chesterfield | ||||||
15:04 - 16:00 | Girls Junior Championship 18 hole Stableford | Chesterfield | ||||||
15:30 - 15:54 | Girls Junior Championship 9 hole Stableford | Chesterfield Front 9 Q | ||||||
Sunday | 28th | Boys Under 16's Match away to Shropshire and Hereford (Boys Under 16) | Bridgnorth | |||||
Monday | 29th | 08:00 - 10:06 | Boys Junior Championship 36 Hole Medal R1 | Horsley Lodge | ||||
10:30 - 11:30 | Dorothy Walton Trophy | Ormonde Fields GC | ||||||
13:00 - 14:03 | Boys Junior Championship 36 Hole Medal R2 | Horsley Lodge | ||||||
13:06 - 15:30 | Boys Junior Championship 36 Hole Medal R1 (cont.) | Horsley Lodge | ||||||
14:09 - 15:12 | Boys Junior Championship 18 Hole Medal | Horsley Lodge | ||||||
Tuesday | 30th | English Girls' Open Amateur Stroke Play Championship | Gog Magog | |||||
Mens Derbyshire Seniors Match at home to Northamptonshire (Men's Senior League) | Morley Hayes | |||||||
August | ||||||||
Thursday | 1st | Ladies Derbyshire Seniors Match at home to Yorkshire (Ladies Senior League) | South Chesterfield | |||||
Sunday | 4th | 10:00 - 11:00 | Mens Derbyshire 2nd Team Match away to Warwickshire (Midland League - 2nd Team) | Stonebridge | ||||
10:00 - 11:00 | Mens Derbyshire 1st Team Match at home to Warwickshire (Midland League - 1st Team) | Chevin | ||||||
Monday | 5th | Ladies Derbyshire Seniors Match at home to Leicestershire and Rutland (Ladies Senior League) | Alfreton | |||||
Tuesday | 6th | English Boys U14 Open Amateur Stroke Play Championship (Reid Trophy) | Trentham | |||||
English Girls' U16/U14 Open Amateur Championship | Gerrards Cross | |||||||
Thursday | 8th | EG Senior County Championships - Qualifier | Coxmoor | |||||
09:00 - 10:00 | Ladies Derbyshire 2nd Team Match at home to Shropshire (Ladies 2nd Team MNR) | Chevin | ||||||
Friday | 9th | 10:30 - 13:30 | Silver and Bronze Teams v Staffordshire | Uttoxeter GC | ||||
Sunday | 11th | U14's Keith Tripp | Lingdale | |||||
08:00 - 09:57 | Orr Cup - Open Championship | Erewash Valley | ||||||
13:00 - 16:00 | Futures Tour - Chatsworth | Chatsworth GC | ||||||
Monday | 12th | England Golf - Golf Week | ||||||
Mens Derbyshire Seniors Match away to Warwickshire (Men's Senior League) | Maxstoke Park | |||||||
Thursday | 15th | SILVER & BRONZE SEMI FINALS | Shirland GC | |||||
Sunday | 18th | Interclub Foursomes Finals | Matlock GC | |||||
13:00 - 16:00 | Futures Tour - Alfreton | Alfreton GC | ||||||
Monday | 19th | North of England U16's Open Stroke Play Championship | Heswall | |||||
Girls Handicap Match away to Leicestershire (Girls handicap) | Trent Lock | |||||||
Girls Scratch Match away to Nottinghamshire (Girls Scratch) | Trent Lock | |||||||
Tuesday | 20th | Boys U14's/16's v Nottingham | Ormonde Fields | |||||
Thursday | 22nd | Executive v S & H | Buxton and HP | |||||
SILVER & BRONZE FINALS | Mickleover GC | |||||||
Friday | 23rd | Midland Open Amateur Championship | Northampton County & Northampton | |||||
Monday | 26th | SUMMER BANK HOLIDAY | ||||||
Tuesday | 27th | EG Boys County Finals | North Foreland | |||||
Friday | 30th | INTERCLUB 4'S PRELIM ROUND | AS DRAWN | |||||
Saturday | 31st | MGU U14 Boys County Championships | Broughton Heath | |||||
September | ||||||||
Sunday | 1st | 10:00 - 11:00 | Mens Derbyshire 2nd Team Match at home to Shropshire and Hereford (Midland League - 2nd Team) | Chevin | ||||
10:00 - 11:00 | Mens Derbyshire 1st Team Match away to Shropshire and Hereford (Midland League - 1st Team) | Burghill Valley | ||||||
13:00 - 16:00 | Futures Tour - Kedleston Park | Kedleston Park GC | ||||||
Monday | 2nd | MNR 2nd Team Finals | Walsall | |||||
Tuesday | 3rd | 12:06 - 14:21 | Ladies Autumn Meeting Stableford | Mickleover | ||||
Friday | 6th | EG Senior Champion of Champions | Woodhall Spa (Hotchkin) | |||||
EG Girls Champion of Champions | Woodhall Spa (Hotchkin) | |||||||
INTERCLUB 4'S 1ST ROUND | AS DRAWN | |||||||
Saturday | 7th | EG Ladies Champion of Champions | Woodhall Spa (Hotchkin) | |||||
Boys Under 16's Match at home to Staffordshire (Boys Under 16) | Brailsford | |||||||
Sunday | 8th | MGU County Junior Champion of Champs | Kedleston Park | |||||
13:30 - 16:30 | Futures Tour - New Mills | New Mills GC | ||||||
Monday | 9th | Mens Derbyshire Seniors Match away to Cheshire (Men's Senior League) | Shrigley Hall | |||||
Thursday | 12th | Mens Derbyshire Seniors Match at home to Cambridgeshire (Men's Senior League) | Burton on Trent | |||||
Friday | 13th | EG Boys Champion of Champions | Frilford Heath (Red) | |||||
EG Senior Champion of Champions | Frilford Heath (Red) | |||||||
INTERCLUB 4'S 2ND ROUND | AS DRAWN | |||||||
Saturday | 14th | EG Mens Champion of Champions | Frilford Heath (Red) | |||||
Boys Under 16's Match at home to Warwickshire (Boys Under 16) | Brailsford | |||||||
Sunday | 15th | COUNTY WEEK NATIONAL FINALS | Delamere Forest | |||||
Monday | 16th | EG County Finals | Delamere Forest | |||||
10:40 - 11:40 | Nancy Henriques Trophy | Horsley Lodge GC | ||||||
Tuesday | 17th | Derbyshire Schools Match Play | Matlock | |||||
Seniors' Autumn | Blankney | |||||||
12:00 - 14:20 | Ladies Autumn 4BBB | Cavendish | ||||||
Wednesday | 18th | Senior Amateur Championship | Royal St Davids | |||||
Friday | 20th | INTERCLUB 4'S SEMI-FINALS | Neutral Venue | |||||
Saturday | 21st | EG Club Champion | Romford | |||||
Sunday | 22nd | COUNTY CAPTAIN'S AM-AM | Matlock | |||||
Boys Under 14's Match at home to Shropshire and Hereford (Boys Under 14) | Shirland | |||||||
Friday | 27th | EG Men's County Finals | Huddersfield | |||||
INTERCLUB 4'S FINAL | Neutral Venue | |||||||
Sunday | 29th | 1st Team v Sheffield & District | Buxton and HP | |||||
Junior League Finals | ||||||||
13:00 - 16:00 | Futures Tour - Breadsall Priory | Breadsall Priory GC | ||||||
October | ||||||||
Saturday | 5th | Matchplay Championship | Burton on Trent | |||||
Mens and Ladies Matchplay Finals Weekend | Burton on Trent GC | |||||||
Sunday | 6th | Keep Free for Mens Team Matches - Reserve Date | TBC | |||||
MGU Boys League Finals | Longcliffe | |||||||
Mens and Ladies Matchplay Finals Weekend | Burton on Trent GC | |||||||
Boys Under 18's Match away to Cambridgeshire (Boys Under 18) | Longcliffe | |||||||
Tuesday | 8th | EG Senior Men's County Finals | Effingham | |||||
Sunday | 13th | 09:56 - 10:52 | Centenary Salvers | Morley Hayes | ||||
Thursday | 17th | MGU v SWGU | Away | |||||
Sunday | 20th | County Squad EOS | Chevin | |||||
MGU U16's Boys County Cup | Kedleston Park | |||||||
November | ||||||||
Monday | 11th | 11:50 - 00:00 | Lady Vets AGM and 11 hole Competition | Matlock GC |