< 2019 >

January
Tuesday 1st NEW YEAR'S DAY
February
Friday 22nd 19:30 Derbyshire County Dinner Derbyshire County Cricket Club
Monday 25th DCG Ltd AGM
March
Saturday 2nd Lunch with the County Lady Captain Matlock
Sunday 24th Ladies Derbyshire 1st Team Match at home to Cheshire (Ladies 1st Team ) Cavendish
Girls Handicap Match at home to Cheshire (Girls handicap) Cavendish GC
April
Saturday 6th Juniors v Alfreton Alfreton
Sunday 7th 1st Team v Mickleover Men Mickleover
Ladies Derbyshire 1st Team Match away to Mickleover Men (Ladies 1st Team ) Mickleover
Saturday 13th Boys v Chatsworth (F)
Sunday 14th Boys Under 18's Match at home to Worcestershire (Boys Under 18) Chesterfield
Monday 15th Silver Match See Match List
Midland Under 16's Spring Meeting Hawkstone Park
Girls Scratch Match away to Lincolnshire (Girls Scratch) The Shropshire
Girls Scratch Match away to Leicestershire (Girls Scratch) The Shropshire
Tuesday 16th Senior Men vs Senior Ladies Burton on Trent
Wednesday 17th Peter McEvoy Trophy Copt Heath
Thursday 18th Bronze Match See Match List
Thursday 25th Silver Match See Match List
Friday 26th Boys Under 14's Match away to Staffordshire (Boys Under 14) Uttoxeter
Sunday 28th Ladies Derbyshire 1st Team Match away to Matlock Men (Ladies 1st Team ) Matlock
Monday 29th MGU Seniors Spring Meeting Saffron Walden
Bronze Match See Match List
11:18 - 13:51 Junior Spring Meeting Ashbourne
Tuesday 30th MNR Foursomes (36 holes) Branston
May
Thursday 2nd Silver Match See Match List
Friday 3rd 09:00 - 09:45 Bronze Captain v Silver Captain Chatsworth GC
Sunday 5th Norman Ward Trophy Kedleston Park
Boys Under 18's Match away to Warwickshire (Boys Under 18) Rugby
Thursday 9th Bronze Match See Match List
Sunday 12th Ladies Derbyshire 1st Team Match at home to Ladies Derbyshire Seniors (Ladies 1st Team ) Ormonde Fields
Girls Handicap Match away to Shropshire (Girls handicap) Branston
Boys Under 16's Match away to Worcestershire (Boys Under 16) Little Lakes
10:00 - 11:00 Mens Derbyshire 2nd Team Match away to Staffordshire (Midland League - 2nd Team) Bloxwich
10:00 - 11:00 Mens Derbyshire 1st Team Match at home to Staffordshire (Midland League - 1st Team) Chevin
Monday 13th Silver Match See Match List
Ladies Derbyshire Seniors Match away to Staffordshire (Ladies Senior League) Sandwell Park
Tuesday 14th Brabazon Trophy Qualifier Lindrick & Hindhead
Wednesday 15th Mens Derbyshire Seniors Match at home to Staffordshire (Men's Senior League) Cavendish
Thursday 16th Bronze Match See Match List
Senior Pairs Gog Magog
Friday 17th 12:14 - 14:30 Ladies Spring Meeting Stableford Burton-on-Trent
Sunday 19th MNR Medal Finals Wollaton
Ladies Derbyshire 1st Team Match away to Warwickshire - pm (Ladies 1st Team ) Sutton Coldfield
08:44 - 11:24 Drabble Cup Morley Hayes
10:00 - 11:00 Ladies Derbyshire 1st Team Match away to Warwickshire - am (Ladies 1st Team ) Sutton Coldfield
13:32 - 15:40 Drabble Cup (cont.) Morley Hayes
Monday 20th Silver Match See Match List
Mens Derbyshire Seniors Match away to Yorkshire (Men's Senior League) Hallowes
Wednesday 22nd Midland Mid-Amateur Championship Worcester
Thursday 23rd Bronze Match See Match List
Sunday 26th 07:00 - 09:51 Derbyshire Amateur Championship R1 Chesterfield
09:29 - 10:25 Ladies Championship R1 Chesterfield
12:00 - 14:15 Derbyshire Amateur Championship R2 Chesterfield
14:29 - 15:14 Ladies Championship R2 Chesterfield
Monday 27th SPRING BANK HOLIDAY
Tuesday 28th EG U18's Boys County Championships - Qualifier Robin Hood
Girls Handicap Match at home to Staffordshire (Girls handicap) Kedleston Park
10:20 - 15:00 Ladies Spring Am-Am Ormonde Fields
Wednesday 29th Mens Derbyshire Seniors Match away to Shropshire and Hereford (Men's Senior League) Oswestry
10:30 - 11:30 Bronze Team v Leics & Rutland Erewash Valley GC
Thursday 30th Silver Match See Match List
English Men's Open Amateur Stroke Play Championship (Brabazon Trophy) The Alwoodley
Friday 31st Midland Schools Championship The Nottinghamshire
Mens Derbyshire Seniors Match at home to Leicestershire (Men's Senior League) Mickleover
June
Saturday 1st 09:30 - 11:36 Junior U14's Short Course Championship Broughton Heath
Sunday 2nd 10:00 - 11:00 Mens Derbyshire 2nd Team Match at home to Nottinghamshire (Midland League - 2nd Team) Chevin
10:00 - 11:00 Mens Derbyshire 1st Team Match away to Nottinghamshire (Midland League - 1st Team) Stanton on the Wolds
Monday 3rd Bronze Match See Match List
Wednesday 5th English Seniors Open Amateur Championship Holme Hall & Elsham
Thursday 6th Silver Match See Match List
Saturday 8th Midland Closed Amateur Championship Enville
Sunday 9th 08:57 - 11:12 Henriques Cup and Leo Feeney Trophy Chapel en le Frith
Monday 10th Bronze Match See Match List
Thursday 13th Silver Match See Match List
Sunday 16th 13:00 - 16:00 Futures Tour - Chesterfield Chesterfield GC
Monday 17th Bronze Match See Match List
Tuesday 18th Ladies Derbyshire Seniors Match away to Shropshire (Ladies Senior League) Shifnal
12:30 - 14:00 Ladies County Foursomes Matlock
Thursday 20th 10:30 - 11:30 Bronze Team v Nottinghamshire Ruddington Grange GC
Friday 21st EG Men’s County Championships - Qualifier Chesterfield
Saturday 22nd EG Men’s County Championships - Qualifier Chesterfield
09:00 - 09:45 U16's v Brailsford Brailsford
Sunday 23rd MNR COUNTY WEEK - PRACTICE/ WELCOME The Shropshire
13:00 - 16:00 Futures Tour - Shirland Shirland GC
Monday 24th Bronze Match See Match List
MNR COUNTY WEEK The Shropshire
08:30 Ladies Derbyshire 1st Team Match away to Lincolnshire (Ladies 1st Team ) The Shropshire
14:10 Ladies Derbyshire 1st Team Match away to Staffordshire (Ladies 1st Team ) The Shropshire
Tuesday 25th 08:50 Ladies Derbyshire 1st Team Match away to Nottinghamshire (Ladies 1st Team ) The Shropshire
13:50 Ladies Derbyshire 1st Team Match away to Leicestershire & Rutland (Ladies 1st Team ) The Shropshire
Wednesday 26th Mens Derbyshire Seniors Match away to Nottinghamshire (Men's Senior League) Worksop
08:50 Ladies Derbyshire 1st Team Match away to Shropshire (Ladies 1st Team ) The Shropshire
Friday 28th 10:30 - 11:30 Vets Joan Gee Cup/Gertrude Thomas Trophy & Phyllis Evershed Team Trophy South Chesterfield GC
July
Monday 1st Bronze Match See Match List
Boys U14's/U16's/U18's v Cheshire Glossop
Tuesday 2nd Mens Derbyshire Seniors Match at home to Worcestershire (Men's Senior League) Breadsall Priory
Wednesday 3rd 09:00 - 10:00 Ladies Derbyshire 2nd Team Match away to Staffordshire (Ladies 2nd Team MNR) Penn
Thursday 4th Midland Boys Amateur Championship Shrewsbury
Sunday 7th Boys Matchplay Finals Shirland
10:00 - 11:00 Mens Derbyshire 2nd Team Match away to Worcestershire (Midland League - 2nd Team) Redditch
10:00 - 11:00 Mens Derbyshire 1st Team Match at home to Worcestershire (Midland League - 1st Team) Chevin
13:00 - 16:00 Futures Tour - Stanedge Stanedge GC
Monday 8th 11:00 - 12:00 Silver Team v Nottinghamshire Alfreton GC
Wednesday 10th English Schools Team Championship Woodhall Spa
Midland Youths Stoke Rochford
Thursday 11th Australian Spoons Burton on Trent
09:00 - 10:00 Ladies Derbyshire 2nd Team Match at home to Staffordshire (Ladies 2nd Team MNR) Chevin
09:32 - 12:44 MNR - Australian Spoons Burton-on-Trent
Sunday 14th Girls Scratch Match away to Staffordshire (Girls Scratch) Norwood Park
Girls Scratch Match away to Shropshire (Girls Scratch) Norwood Park
Boys Under 18's Match at home to Shropshire and Hereford (Boys Under 18) Mickleover
Monday 15th QUEEN OF CLUBS (CHAMPIONSHIP) Kenwick Park
10:27 - 11:48 Men's Senior Championship Buxton & High Peak
12:45 - 13:48 Ladies Senior Championship Buxton & High Peak
14:03 - 15:15 Men's Senior Championship (cont.) Buxton & High Peak
Tuesday 16th English Boys' U16 Open Amateur Stroke Play Championship (McGregor Trophy) Radcliffe-on-Trent
Thursday 18th Midland Senior Amateur Championship Coventry
U14's 4 Counties Short Course Championship Broughton Heath
Ladies Derbyshire Seniors Match at home to Warwickshire (Ladies Senior League) Breadsall Priory
Saturday 20th Boys Under 18's Match away to Staffordshire (Boys Under 18) Great Barr
Sunday 21st 10:30 - 11:20 Bretby Cup Shirland
11:30 - 12:20 Henriques Memorial Shirland
12:40 - 14:00 Bretby Cup (cont.) Shirland
13:00 - 16:00 Futures Tour - Burton on Trent Burton on Trent GC
14:10 - 15:30 Henriques Memorial (cont.) Shirland
Tuesday 23rd English Boys U18 Open Amateur Stroke Play Championship (Carris Trophy) Moor Park
09:00 - 10:00 Ladies Derbyshire 2nd Team Match away to Shropshire (Ladies 2nd Team MNR) Market Drayton
Thursday 25th SILVER & BRONZE SEMI FINALS Neutral Venue
Mens Derbyshire Seniors Match at home to Lincolnshire (Men's Senior League) Burton on Trent
Friday 26th Boys Under 14's Match away to Worcestershire (Boys Under 14) Droitwich
14:00 - 16:06 Girls Junior Championship 18 Hole Medal Chesterfield
15:04 - 16:00 Girls Junior Championship 18 hole Stableford Chesterfield
15:30 - 15:54 Girls Junior Championship 9 hole Stableford Chesterfield Front 9 Q
Sunday 28th Boys Under 16's Match away to Shropshire and Hereford (Boys Under 16) Bridgnorth
Monday 29th 08:00 - 10:06 Boys Junior Championship 36 Hole Medal R1 Horsley Lodge
10:30 - 11:30 Dorothy Walton Trophy Ormonde Fields GC
13:00 - 14:03 Boys Junior Championship 36 Hole Medal R2 Horsley Lodge
13:06 - 15:30 Boys Junior Championship 36 Hole Medal R1 (cont.) Horsley Lodge
14:09 - 15:12 Boys Junior Championship 18 Hole Medal Horsley Lodge
Tuesday 30th English Girls' Open Amateur Stroke Play Championship Gog Magog
Mens Derbyshire Seniors Match at home to Northamptonshire (Men's Senior League) Morley Hayes
August
Thursday 1st Ladies Derbyshire Seniors Match at home to Yorkshire (Ladies Senior League) South Chesterfield
Sunday 4th 10:00 - 11:00 Mens Derbyshire 2nd Team Match away to Warwickshire (Midland League - 2nd Team) Stonebridge
10:00 - 11:00 Mens Derbyshire 1st Team Match at home to Warwickshire (Midland League - 1st Team) Chevin
Monday 5th Ladies Derbyshire Seniors Match at home to Leicestershire and Rutland (Ladies Senior League) Alfreton
Tuesday 6th English Boys U14 Open Amateur Stroke Play Championship (Reid Trophy) Trentham
English Girls' U16/U14 Open Amateur Championship Gerrards Cross
Thursday 8th EG Senior County Championships - Qualifier Coxmoor
09:00 - 10:00 Ladies Derbyshire 2nd Team Match at home to Shropshire (Ladies 2nd Team MNR) Chevin
Friday 9th 10:30 - 13:30 Silver and Bronze Teams v Staffordshire Uttoxeter GC
Sunday 11th U14's Keith Tripp Lingdale
08:00 - 09:57 Orr Cup - Open Championship Erewash Valley
13:00 - 16:00 Futures Tour - Chatsworth Chatsworth GC
Monday 12th England Golf - Golf Week
Mens Derbyshire Seniors Match away to Warwickshire (Men's Senior League) Maxstoke Park
Thursday 15th SILVER & BRONZE SEMI FINALS Shirland GC
Sunday 18th Interclub Foursomes Finals Matlock GC
13:00 - 16:00 Futures Tour - Alfreton Alfreton GC
Monday 19th North of England U16's Open Stroke Play Championship Heswall
Girls Handicap Match away to TBC (Girls handicap) Trent Lock
Girls Scratch Match away to Nottinghamshire (Girls Scratch) Trent Lock
Tuesday 20th Boys U14's/16's v Nottingham Ormonde Fields
Thursday 22nd Executive v S & H Buxton and HP
SILVER & BRONZE FINALS Mickleover GC
Friday 23rd Midland Open Amateur Championship Northampton County & Northampton
Monday 26th SUMMER BANK HOLIDAY
Tuesday 27th EG Boys County Finals North Foreland
Friday 30th INTERCLUB 4'S PRELIM ROUND AS DRAWN
Saturday 31st MGU U14 Boys County Championships Broughton Heath
September
Sunday 1st 10:00 - 11:00 Mens Derbyshire 2nd Team Match at home to Shropshire and Hereford (Midland League - 2nd Team) Chevin
10:00 - 11:00 Mens Derbyshire 1st Team Match away to Shropshire and Hereford (Midland League - 1st Team) Burghill Valley
13:00 - 16:00 Futures Tour - Kedleston Park Kedleston Park GC
Monday 2nd MNR 2nd Team Finals Walsall
Tuesday 3rd 11:30 - 14:30 Ladies Autumn Meeting Stableford Mickleover
Friday 6th INTERCLUB 4'S 1ST ROUND AS DRAWN
EG Girls Champion of Champions Woodhall Spa (Hotchkin)
EG Senior Champion of Champions Woodhall Spa (Hotchkin)
Saturday 7th EG Ladies Champion of Champions Woodhall Spa (Hotchkin)
Boys Under 16's Match at home to Staffordshire (Boys Under 16) Brailsford
Sunday 8th MGU County Junior Champion of Champs Kedleston Park
13:30 - 16:30 Futures Tour - New Mills New Mills GC
Monday 9th Mens Derbyshire Seniors Match away to Cheshire (Men's Senior League) Shrigley Hall
Thursday 12th Mens Derbyshire Seniors Match at home to Cambridgeshire (Men's Senior League) Burton on Trent
Derbyshire County Golf Autumn 4BBB Chatsworth
Friday 13th INTERCLUB 4'S 2ND ROUND AS DRAWN
EG Senior Champion of Champions Frilford Heath (Red)
EG Boys Champion of Champions Frilford Heath (Red)
Saturday 14th EG Mens Champion of Champions Frilford Heath (Red)
Boys Under 16's Match at home to Warwickshire (Boys Under 16) Brailsford
Sunday 15th COUNTY WEEK NATIONAL FINALS Delamere Forest
Monday 16th EG County Finals Delamere Forest
10:40 - 11:40 Nancy Henriques Trophy Horsley Lodge GC
Tuesday 17th Derbyshire Schools Match Play Matlock
Seniors' Autumn Blankney
11:30 - 14:30 Ladies Autumn 4BBB Cavendish
Wednesday 18th Senior Amateur Championship Royal St Davids
Friday 20th INTERCLUB 4'S SEMI-FINALS Neutral Venue
Saturday 21st EG Club Champion Romford
Sunday 22nd COUNTY CAPTAIN'S AM-AM Matlock
Boys Under 14's Match at home to Shropshire and Hereford (Boys Under 14) Shirland
Friday 27th EG Men's County Finals Huddersfield
INTERCLUB 4'S FINAL Neutral Venue
Sunday 29th Junior League Finals
1st Team v Sheffield & District Buxton and HP
13:00 - 16:00 Futures Tour - Breadsall Priory Breadsall Priory GC
October
Saturday 5th Matchplay Championship Burton on Trent
Mens and Ladies Matchplay Finals Weekend Burton on Trent GC
Sunday 6th Keep Free for Mens Team Matches - Reserve Date TBC
MGU Boys League Finals Longcliffe
Mens and Ladies Matchplay Finals Weekend Burton on Trent GC
Tuesday 8th EG Senior Men's County Finals Effingham
Sunday 13th 10:00 - 12:00 Centenary Salvers Morley Hayes
Thursday 17th MGU v SWGU Away
Sunday 20th County Squad EOS Chevin
MGU U16's Boys County Cup Kedleston Park
November
Monday 11th 11:50 Lady Vets AGM and 11 hole Competition Matlock GC